لوازم خانگی برقی

فیلم جی – آموزش روش های کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10 و 7 (2021)

فیلم جی – آموزش روش های کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10 و 7 (2021)
2 minutes
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/84e53c6e7acec8a1d75e226b5cb24cb90930f00e_1632547624.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

تلویزیون ال ای دی هوشمند جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50 اینچ

تلویزیون ال ای دی هوشمند جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50 اینچ
تلویزیون ال ای دی هوشمند جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50 اینچ
۱۱,۴۹۰,۰۰۰
٪۱۰
۱۰,۳۰۹,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/0e7e1c48e3c744bdfe5149ed0ecacbff588676c0_1607944370.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

تلویزیون ال ای دی هوشمند ایکس ویژن مدل 43XT745 سایز 43 اینچ

تلویزیون ال ای دی هوشمند ایکس ویژن مدل 43XT745 سایز 43 اینچ
تلویزیون ال ای دی هوشمند ایکس ویژن مدل 43XT745 سایز 43 اینچ
۱۱۴۹۰۰۰۰۰
٪۱۰
۳۱.۱۰میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/944af40658f05090e6dfbe50cd20b0fbcf4c6c59_1606285945.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

تلوزیون ال ای دی هوشمند اسنوا مدل SSD-50SA620U سایز 50 اینچ

تلوزیون ال ای دی هوشمند اسنوا مدل SSD-50SA620U سایز 50 اینچ
تلوزیون ال ای دی هوشمند اسنوا مدل SSD-50SA620U سایز 50 اینچ
۷,۹۰۰,۰۰۰
٪۸
۷,۲۹۰,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/e51e74c2ff23b1cb6e9d4f099979e6848178f72f_1611138377.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

تلویزیون ال ای دی هوشمند دوو مدل DSL-50K5700U سایز 50 اینچ

تلویزیون ال ای دی هوشمند دوو مدل DSL-50K5700U سایز 50 اینچ
تلویزیون ال ای دی هوشمند دوو مدل DSL-50K5700U سایز 50 اینچ
۷۹۰۰۰۰۰۰
٪۸
۲۹.۷میلیونتومان

پس از استفاده طولانی، ممکن است کیفیت تصاویر در مانیتور کم شوند و به کالیبره کردن نمایشگر احتیاج داشته باشید. این مقاله درباره هر چیزی است که باید در مورد کالیبره کردن مانیتور بدانید.

در گذشت زمان، کیفیت تصویر در مانیتور کامپیوتر یا لپ تاپ شما می‌تواند خیلی کم نور یا خیلی روشن به نظر برسد. قبل از این که بخواهید کل سیستم خود را به روز کنید یا به دنبال خرید یک مانیتور جدید باشید، ممکن است یک راه حل آسان‌تر و کم هزینه‌تر برای کالیبره کردن مانیتور خود پیدا کنید.

برای این کار می‌توانید مانیتور خود را نزد یک متخصص ببرید، اما خودتان نیز می‌توانید به صورت سریع و بی دردسر، کالیبره کردن مانیتور خود را انجام دهید و کیفیت تصویر خود را تا حد زیادی بالا ببرید. سازندگان نمایشگرها، از فناوری‌های جدید مانند وضوح 4K UHD، دامنه دینامیکی بالا HDR یا مانیتورهای منحنی استفاده می‌کنند تا تصویر را با کیفیت مناسب به شما نشان دهند. این در صورتی امکان پذیر است که مانیتور شما به صورت مناسبی کالیبره شود.

در ادامه به سوالاتی مثل «چگونه رنگ مانیتور کامپیوتر را تنظیم کنیم» یا «چگونه کیفیت مانیتور را بالا ببریم» پاسخ خواهیم داد. با کمک این آموزش، می‌توانید تنظیم رنگ مانیتور برای فتوشاپ را انجام دهید یا بهترین تنظیمات مانیتور برای گیم را پیدا کنید. همراه مجله اینترنتی برای تو باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

مراحل قبل از شروع کالیبره کردن نمایشگر

آموزش کالیبره کردن مانیتور در ویندوز و مک

ابزار کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10
کالیبره کردن مانیتور برای سیستم عامل مک

کالیبره کردن مانیتور با استفاده از ابزارهای آنلاین

وبسایت W4zt screen Color Test
وبسایت The Lagom LCD Monitor Test Pages
برنامه Calibrize 2.0
کالیبره کردن مانیتور به صورت سخت افزاری
h

مراحل قبل از شروع کالیبره کردن نمایشگر

کالیبره کردن مانیتور

قبل از شروع کالیبره کردن رنگ مانیتور، چند کار هست که می‌توانید انجام دهید. انجام این کارها ضروری نیست، اما برای گرفتن بهترین نتیجه در تنظیم نور نمایشگر مفید است.

  • مانیتور خود را تا حداقل نیم ساعت قبل از شروع تنظیم نور مانیتور، روشن کنید تا بتواند در دما و شرایط طبیعی خود کار کند.
  • رزولوشن نمایشگر خود را بر روی رزولوشن پیش فرض و اصلی خود تنظیم کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که در یک اتاق با نور محیط متوسط، كاليبره كردن مانيتور لپ تاپ یا کامپیوتر خود را انجام می‌دهید. لازم نیست که اتاق کاملاً تاریک باشد، اما نباید دارای نورهای مستقیم، رنگی و خیره کننده باشد.
  • با کلیدهای کنترل صفحه نمایش خود آشنا شوید. این کلیدها ممکن است روی مانیتور، روی صفحه کلید یا در کنترل پنل سیستم عامل شما باشند.

آموزش کالیبره کردن مانیتور در ویندوز و مک

هر دو سیستم عامل‌های ویندوز و مک دارای ابزار تنظیمات مانیتور برای کالیبره کردن هستند که به شما کمک می‌کند تا قدم به قدم مانیتور خود را کالیبره کنید. این برای کسانی که با چگونگی کالیبره کردن نمایشگر آشنایی ندارند، بسیار مفید است. این اولین ابزار برای کالیبره کردن مانیتور است و برای افرادی که یک نمایشگر معمولی می‌خواهند یا بودجه زیادی ندارند، مناسب است. به خاطر داشته باشید که این تنظیمات محدود به نوع نمایشگر و مدل آن می‌شوند.

اصطلاحات مختلف مثل Gamma یا White Point ممکن است در نگاه اول، کمی عجیب و غیر قابل فهم به نظر برسند، اما برای هر کدام از آن‌ها توضیح ساده‌ای وجود دارد و معنی این اصطلاحات شرح داده شده است. برای کالیبره کردن نمایشگر خود نیازی به دانستن همه این اصطلاحات ندارید.

ابزار کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10

در آخرین نسخه از ویندوز 10، سریع ترین راه برای پیدا کردن ابزار كاليبره كردن مانيتور برای چاپ، از طریق نوار جستجو است.

مرحله اول: عبارت Color Calibration را در نوار جستجوی ویندوز سرچ کنید و روی نتیجه مرتبط کلیک کنید. برای کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 7 یا نسخه‌های قدیمی‌تر، ابزار Color Calibration را می‌توانید در کنترل پنل، لیست Appearance and Personalization و سپس در قسمت Display پیدا کنید.

مرحله دوم: در این صفحه، برای تنظیم Gamma، روشنایی، کنتراست و تعادل رنگ‌های صفحه نمایش، آموزش‌های روی صفحه را دنبال کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید، برای هر قسمت تصویر نمونه‌ای قرار داده شده است که می‌توانید تنظیمات صفحه و نور را به دلخواه خود به این تصاویر نزدیک کنید.

مرحله سوم: بعد از اتمام کالیبره کردن ال سی دی لپ تاپ یا کامپیوتر، تنظیمات خود را تایید کنید. اگر از نتیجه راضی نیستید، می‌توانید به مرحله قبل از کالیبره شدن برگردید.

تنظیمات جدید برای کالیبره کردن نمایشگر، به عنوان یک فایل ics یا فایل Color Calibration ذخیره خواهند شد و به عنوان یک نمایه جدید ICC در تنظیمات رنگ نمایشگر، ظاهر خواهند شد. ساده‌ترین راه برای پیدا کردن این برنامه، تایپ کردن Color Management در نوار جستجوی ویندوز است. سپس اولین نتیجه را انتخاب کنید و پس از باز شدن، از لیست دستگاه‌ها مانیتور خود را انتخاب کنید و نمایه‌های ICC را ببینید.

کالیبره کردن مانیتور برای سیستم عامل مک

کالیبره کردن رنگ مانیتور

مرحله اول: در سیستم عامل مک، ابزار کالیبره کردن نمایشگر Display Calibrator Assistant نام دارد و در قسمت تنظیمات Color، زیر تنظیمات Display و سپس در System Preferences قرار دارد. اگر در یافتن آن به مشکل بر می‌خورید، عبارت Calibrate را در Spotlight وارد کنید تا از طریق اسکن کردن پوشه‌ها و فایل‌های کامپیوتر شما گزینه‌ای برای باز کردن ابزار در پنل System Preferences نمایش داده شود.

مرحله دوم: دستورالعمل‌های گام به گام مک در این قسمت به شما نمایش داده خواهد شد و مرحله به مرحله شما را راهنمایی خواهد کرد. برای کالیبره کردن مانیتور، فقط دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

White Point: در این قسمت White Point معمولاً باید در نقطه استاندارد D50 یا D65 باشد تا از به وجود آمدن رنگ‌های عجیب و غریب جلوگیری شود.

Color adjustments: بعد از تنظیمات White Point، نوبت به تنظیمات رنگ می‌رسد. در این قسمت اپل سعی می‌کند تا مانیتور شما را شناسایی کند و تعداد دیگری از تنظیمات کالیبره کردن رنگ را پیشنهاد دهد.

Administrator access: این قسمت در صورتی مهم است که نگران باشید تنظیمات کالیبره شما توسط افراد دیگر تغییر کند.

Name: می‌توانید برای تنظیمات خود اسم بگذارید تا در آینده بتوانید آن‌ها را از هم تشخیص دهید.

مرحله سوم: در این قسمت بر روی صفحه شما یک نمایه رنگ جدید شکل می‌گیرد. اگر از تنظیمات جدید راضی نیستید، این نمایه را انتخاب کنید و گزینه Open File را انتخاب کنید. با این کار یک پنجره جدید مربوط به تنظیمات رنگ جدید شما باز می‌شود. در این قسمت می‌توانید جزئیات مربوط به هر برچسب تنظیمات رنگ را مشاهده کنید و درصورت نیاز، آن‌ها را تغییر دهید. بعضی از آن‌ها فاکتورهای اصلی هستند و قابلیت تغییر آن‌ها وجود ندارد. اما برخی دیگر را می‌توانید تغییر دهید تا به بهترین نتیجه در کالیبره کردن مانیتور خود برسید. اگر شما از صفحه نمایش اپل استفاده می‌کنید، می‌توانید برچسب Apple Display Native information را انتخاب کنید و در مورد تنظیمات رنگ اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید مانیتور خود را به صورت دقیق‌تر کالیبره کنید.

کالیبره کردن مانیتور با استفاده از ابزارهای آنلاین

تنظیمات مانیتور

تعدادی ابزار برای کالیبره کردن نمایشگر به صورت تحت وب وجود دارد که به شما در کالیبره کردن دستی مانیتور کمک می‌کند. این نوع ابزارها می‌توانند کالیبره دقیق‌تری نسبت به ابزارهای داخلی برای شما ارائه کنند.

وبسایت W4zt screen Color Test

این صفحه وب ساده، چندین تست رنگ برای کالیبره کردن نمایشگر برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید برای مقایسه سریع همراه با یک تست Gamma آسان، از آن‌ها استفاده کنید. شما با استفاده از این سایت، می‌توانید رنگ‌های مختلفی را روی مانیتور امتحان کنید تا به کالیبره دلخواه مانیتور خود دست پیدا کنید.

وبسایت The Lagom LCD Monitor Test Pages

این صفحه هم برای استفاده آنلاین و هم برای استفاده آفلاین مفید است. این صفحه به شما اجازه می‌دهد تا موارد مختلفی مثل کنتراست و زمان پاسخ را تست کنید. همچنین شما می‌توانید این تصاویر تست شده را ذخیره کنید تا اگر برای خرید مانیتور به فروشگاه رفتید، آن‌ها را به عنوان نمونه تصویر و رنگ داشته باشید.

برنامه Calibrize 2.0

اگر به دنبال یک ابزار عالی برای کالیبره کردن مانیتور هستید که کمی دقیق‌تر از ابزارهای داخلی سیستم عامل عمل کند، این ابزار گزینه خوبی است. پیشنهاد ما به شما دانلود کالیبره مانیتور Calibrize 2.0 است. این برنامه رایگان و عالی است که همه مراحل را گام به گام برای شما توضیح می‌دهد. برنامه Calibrize 2.0 کمک می‌کند تا تنظیمات رنگ، مقیاس خاکستری، گاما و موارد مشابه مانیتور خود را تنظیم کنید.

کالیبره کردن مانیتور به صورت سخت افزاری

تنظیم نور نمایشگر

اگرچه ابزارهای داخلی به عنوان یک راه حل موقتی، عالی هستند، اما احتمال خطا در آن‌ها زیاد است. از آن جایی که این ابزار داخلی برای کالیبره شدن به چشم شما اعتماد می‌کند، احتمال خطا در آن بالاتر می‌رود. رنگی که در مانیتور به چشم شما خوب و مناسب به نظر می‌رسد، ممکن است در نگاه شخص دیگر، چندان خوب نباشد.

بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل و اطمینان از کالیبره کردن صحیح نمایشگر، خرید دستگاه کالیبره است. برای بهترین دقت و کنترل، باید مبلغ مناسبی هزینه شود. برای این کار، گزینه‌های مناسب و ارزان قیمتی وجود دارد که به دستیابی رنگ و کالیبره مناسب در همه مانیتورهای شما کمک بسیاری می‌کند.

اگر به دنبال ابزار سخت افزاری برای کالیبره کردن مانیتور خود هستید، پیشنهاد ما X-Rite ColorMunki Smile است که قیمتی حدود 5 میلیون تومان دارد یا دستگاه دیگری به نام Spyder5Elite با قیمت 9 میلیون تومان نیز برای این کار مناسب است. هر دو این دستگاه‌ها دارای یک سنسور هفت رنگ تمام طیف هستند و به طور دقیقی تقریباً همه نمایشگرها را کالیبره می‌کنند. گزینه‌های گران قیمت‌تر نیز برای کالیبره کردن مانیتور وجود دارند، اما این دو دستگاهی که گفته شد، کاربر پسندتر هستند. دستگاه‌های کالیبراتور سه مرحله برای انجام کالیبره مانیتور دارند‌ که شامل اتصال دستگاه به مانیتور، اتصال آن به پورت USB و باز کردن نرم افزار کالیبره است.

هنگامی که نرم افزار کالیبره شروع به کار کند، شما یک روش راه اندازی گام به گام برای راه اندازی را دریافت خواهید کرد. اگر در این مراحل کالیبره کردن نمایشگر به مشکلی بر بخورید، این راهنما با جزئیات بیشتر به شما کمک خواهد کرد که کالیبره را به صورت صحیح انجام دهید.

هر کدام از دستگاه‌های کالیبراتور نمایشگر، نرم افزار را نیز در کنار دستگاه ارائه می‌دهند و هر چه قیمت آن‌ها بیشتر باشد، امکانات و ویژگی‌های اضافی آن‌ها بیشتر می‌شود.

به طور کلی برای کالیبره کردن مانیتور هم راه‌های ارزان قیمت و هم راه‌های گران قیمت وجود دارد. اگر به دنبال ابزارهای ساده و بدون هزینه هستید، ابزارهای داخلی سیستم عامل و دانلود برنامه یا برنامه‌های تحت وب گزینه‌های مناسبی برای شما هستند‌. اما اگر توانایی مالی دارید و می‌خواهید به صورت عمیق‌تر کالیبره کردن مانیتور را انجام دهید، می‌توانید دستگاه کالیبره تهیه کنید یا مانیتور خود را نزد یک متخصص ببرید.

ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل D175

۱۴.۶۵ ۱۴,۶۵۰,۰۰۰
۶٪
۱۳,۷۷۰,۰۰۰ تومان
۱۳.۷۷میلیون تومان

ماشین ظرفشویی دوو DWK-2560

۱۴.۵۹ ۱۴,۵۹۰,۰۰۰
۸٪
۱۳,۴۰۰,۰۰۰ تومان
۱۳.۴۰میلیون تومان

ماشین ظرفشویی جی پلاس مدل GDW-K462W

۱۴.۸۵ ۱۴,۸۵۰,۰۰۰
۷٪
۱۳,۷۸۰,۰۰۰ تومان
۱۳.۷۸میلیون تومان

ماشین ظرفشویی پاکشوما مدل MDF-15303

۱۴.۳۹ ۱۴,۳۹۰,۰۰۰
۱۰٪
۱۲,۸۹۵,۰۰۰ تومان
۱۲.۹۰میلیون تومان
فیلم جی – آموزش روش های کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 10 و 7 (2021)

جارو برقی پارس خزر مدل VC-2200W

۲,۷۳۶,۹۰۰
٪۶
۲,۵۸۰,۰۰۰ تومان

جاروبرقی پارس خزر مدل Turbo 2500WB

۲۷۳۶۹۰۰۰
٪۶
۵۸.۲میلیونتومان

جاروبرقی فیلیپس مدل FC9170

۴,۱۸۰,۰۰۰ تومان

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا